Tuesday, May 19, 2020

Naczynia z trzciny cukrowej. Zielona rewolucja w gastronomii

Naczynia i sztućce jednorazowe nie cieszą się zbytnią estymą. Typowe produkty jednorazowe wykonane są z plastiku przez co rozkładają się bardzo długo. Zaśmiecają więc środowisko naturalne, zatruwają oceany, rzeki, a nawet przedostają się do naszego jedzenia. Szkodzą więc wszystkim bez wyjątku. Całe szczęście pojawiła się alternatywa do tych produktów w postaci biodegradowalnych jednorazówek.



Jednym z bardziej znanych przykładów takich produktów są ekologiczne opakowania na wynos  wykonane z naturalnych materiałów jak na przykład trzcina cukrowa, a raczej jej odpad tzw. bagassa. Powstaje ona jako odpad w czasie produkcji cukru. Tworzy ją trzcina cukrowa z której odsączono bogaty w cukier sok. Odpad ten najpierw się miażdży, a następnie czyści wodą. Potem zostaje ona poddana tłoczeniu do formy płatów podobnych do papieru. Z nich właśnie produkuje się jednorazowe ekologiczne naczynia.  Takie naczynia są odporne na temperaturę w takim samym stopniu co gruby papier (tektura).

Oczywiście, w przypadku bardzo wysokich temperatur materiał ten może stracić twardość, ale naczynia z trzciny cukrowej nie tracą przez to swojej funkcjonalności, bo w codziennych zastosowaniach na gruncie gastronomii, taka skala wytrzymałości wystarcza w zupełności. Podobne zachowanie przejawiają sztućce z trzciny cukrowej. One również są bardzo użyteczne i nie sprawiają większych problemów  w czasie spożywania posiłków. Co więcej, bez problemu można stosować je w urządzeniach takich jak mikrofalówka, zamrażalka czy lodówka. Warto tu jednak pamiętać, że naczynia z trzciny mogą zacząć nasiąkać wilgocią po upływie 24 godzin.

Wszystko to sprawia, że technologia ta staje się coraz bardziej popularna. Poza naczyniami produkuje się też w taki sposób na przykład ekologiczne opakowania do sushi czy inne pojemniki używane na wynos. Wszystko wskazuje na to, że produkty takie zagościły już na stałe w wachlarzu opcji gastronomicznych, co będzie miało wymierne efekty w postaci mniejszego skażenia środowiska i lepszej jakości życia. 

1 comment: